Антарктида - подорож на континент

Антарктида - подорож на континент

Не секрет, що подорожі прапора Київської Школи Фотографії вже давно вийшли за межі нашої країни. Прапор побував у кількох країнах, на різних континентах у фототурах і експедиціях, разом із нашими викладачами та студентами, а нещодавно прапор КШФ можна було зустріти навіть у найнижчій частині нашої планети - на просторах фантастичної Антарктики.  

Так, є у цьому світі земля, яка завжди викликає справжні почуття! Від дарованих нею вражень людей кидає то в жар, то в холод, то в ейфорію, то в незрозумілу тривогу... Унікальний світ найбільш ізольованого і холодного континенту Землі відкрив для себе і наш викладач, професійний фотограф Юрій Шепета. Його запросили для технічної та репортажної зйомки на Українську антарктичну станцію «Академік Вернадський», яка знаходиться на острові Галіндез, що входить до архіпелагу Аргентинських островів.

Українська антарктична станція має вже досить багату історію! У 1996 році Великобританія передала Україні свою антарктичну станцію «Фарадей», яку перейменували в «Академіка Вернадського». З тих пір Національний антарктичний центр щорічно здійснює сезонні експедиції на крайній Південь.  

Разом із вченими і технічними фахівцями, фотограф Юрій Шепета, озброївшись фотокамерою, необхідним обладнанням і, звичайно ж, мандрівним прапором Київської Школи Фотографії, вже вкотре долає маршрут довжиною понад 10 тисяч кілометрів. І тепер може розповісти багато цікавого про те, як живеться і знімається в царстві пінгвінів. А також запрошує на віртуальну екскурсію по шостому континенту.  

У 22-ій і 23-ій сезонній антарктичній експедиції перед Юрієм стояли різні завдання, але всі вони були пов'язані з фотографуванням. Так, у 2018 році була проведена фотозйомка 3D-панорам станції «Академік Вернадський». За результатами роботи Юрія, Національний антарктичний науковий центр уже опублікував 3D-тур по станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Віртуальний тур дає змогу побачити умови життя полярників, бар «Фарадей», лабораторії і обладнання, з яким працюють дослідники. У своїх фотороботах Юрій Шепета знайомить нас, крім науково-дослідної станції, ще з околицями і первозданною природою найбільшого заповідника планети.  

У 2019 році, під час 24-ої експедиції, Юрій Шепета проводив аерофотозйомку Аргентинських островів і прилеглих до них територій за допомогою безпілотного літального апарату (БПЛА) - Phantom 4. Політ БПЛА здійснювався на висотах: 150, 200 і 500 метрів, в залежності від висоти і площі поверхні, яка фотографувалася. Мета такої зйомки полягає у створенні мапи рослинності регіону навколо антарктичної станції. Окремою частиною роботи був початок моніторингу на острові Галіндез чотирьох досліджуваних ділянок мохових банків. Завдяки вимірюванню NDVI індексу (індекс, за яким можна судити про розвиток зеленої маси рослин під час вегетації) цих банків можна відстежити процес відмирання і вегетації, порівняти їхню залежність від метеорологічних умов року, а також між собою. Для цієї роботи використовували RGB камеру і мультиспектральну камеру Sequoia Parrot. Політ БПЛА здійснювався на висотах: 25 і 50 метрів.

На станції «Академік Вернадський» Юрій відзняв понад 60 3D-панорам усього за кілька днів. Зйомка починалася о 6-7 ранку і закінчувалася о 18-00 (не піднімаючи голови).

Допитливі українці тепер можуть уявити себе на місці учасника полярної експедиції за допомогою 3D -панорам. Для цього пропонується оглянути три платформи:

1) антарктичні околиці (огляд з найвищої точки острова Галіндез, даху озометричного офісу і паливного бака);

2) будівля Ворді Хаус (дерев'яна хатинка, яка є зразком ранньої британської наукової бази і має велике історичне значення. Поруч із будівлею зберігся навіть флагшток);

3) станція «Академік Вернадський» (зокрема, можна заглянути в їдальню полярників, наукові лабораторії, побутові приміщення і знаменитий на всю Антарктиду бар «Фарадей»).

Робота в Антарктиді відрізнялася від звичайних зйомок численними обмеженнями і правилами, які спрямовані на те, щоб максимально захистити мешканців цього суворого краю від діяльності людини. Ускладнювалась робота ще й через специфічні погодні умови. Місцева погода підступна не стільки низькими температурами, скільки мінливістю і частими сильними вітрами. 

І все ж, Антарктида – неймовірний інший світ. Це гори, що ростуть з океану. Там не видно горизонту, бо хмари зливаються з морем, снігом, айсбергами, піками гір. Немов, білі декорації з безліччю відтінків... Це антарктична феєрія кольору, форм і розмірів! На жаль, жодна відео- чи фотокамера не зможуть передати всієї повноти гри тонів і півтонів, іскор і сяйва окремих крижинок, різноманіття відтінків смарагдового кольору води і сапфірового - у розломах льоду, ультрамарину гротів, і глибокої синяви полуденного неба, що іноді доходить майже до чорноти.  

Фантастичними є й антарктичні світанки та заходи сонця. Інколи утворення хмар супроводжується їх підсвіченням у різні кольори – ірідізацією. При сильній ірідізації високих шарів атмосфери виникають перламутрові хмари. 

Південний полюс, незважаючи на «теплу» назву, здається холодним і неприступним у будь-яку пору року. Шостий материк через свої погодні умови не надто привітний до гостей. Але для відважного фотографа Юрія Шепети кожна поїздка в Антарктику стає однією з найбільш пам'ятних пригод на довгі роки. Тим більше, що після поїздки в край вічної криги, подорожі до теплих морів набувають особливого змісту і викликають нову гаму яскравих і позитивних емоцій. А мандрівний прапор КШФ вже з нетерпінням чекає нових захоплюючих пригод,- про його плани можна дізнатися в розділі Фототури на сайті фотошколи.

Как быстро подготовить фотографии для печати. Паке...
Lightroom Classic: 11 причин использовать коллекци...

Читайте также: